Зворотна тяга! Що це за явище?
Зворотна тяга найчастіше стає причиною отруєння чадним газом хоча люди не знають, що це таке і як убезпечити себе та своїх близьких від її наслідків.
При вологій та вітряній погоді тяга в димових та вентиляційних каналах погіршується, тому є загроза утворення явища «зворотної тяги». За таких кліматичних умов підвищується небезпека накопичення в середині приміщень смертельно небезпечного чадного газу.
Із настанням холодів власники житлових будинків мають ретельно обстежити оголовки димарів і подбати, щоб димарі не обмерзали та не закупорювалися.
Відповідно до п. 6.5 розділ V Правил безпеки систем газопостачання: «У будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням». При одночасній роботі витяжки та димохідного газового приладу (котел, колонка) виникає загроза зворотної тяги. Внаслідок чого, шкідливі продукти згорання накопичуються у приміщенні та можуть призвести до смертельного отруєння. Примусова витяжка працює за принципом всмоктувача: вона інтенсивно втягує повітря із приміщення у вентиляційний канал. Якщо при цьому обмежений доступ свіжого повітря, щільно зачинені двері та вікна, електровитяжка може втягувати продукти згорання із димового каналу колонки чи котла. Тож чадний газ та інші шкідливі речовини, які утворюються в процесі горіння, потраплятимуть до приміщення.
Щоразу перед увімкненням та під час роботи газових приладів потрібно перевіряти наявність тяги в димових та вентиляційних каналах за допомогою смужки тонкого паперу, піднесеної до вентиляційної решітки. Використовувати для цього відкритий вогонь (запалений сірник, запальничку і т.д.) забороняється!
За відсутності тяги в димарі користуватися газовими приладами, котлом або колонкою категорично заборонено!
Зверніть увагу!!! Якщо один день тримається мороз, а наступного дня настає відлига – в димоходах утворюється конденсат, який може призвести до загасання котла. Низький рівень атмосферного тиску, високий рівень вологості і пориви сильного вітру можуть створити зворотну тягу.
Чим шкідлива зворотна тяга:
- виникнення чадного газу і нестачі кисню;
- накопичення сажі і кіптяви в приміщенні;
- пожежонебезпека;
- неефективне спалювання палива – недостатній обігрів приміщення.
Що робити, якщо Ви відчули запах газу?
Необхідно вжити заходи безпеки:
- припинити користування газовими приладами;
- перекрити крани до приладів і на приладах;
- відчиніть вікна та двері, створіть протяг та провітріть приміщення;
- уникайте дій, які можуть викликати іскру та вибух, а саме: не вмикайте електрику (вимикач, електричний дзвінок, електроприлади), не користуйтесь для освітлення відкритим вогнем, не паліть;
- покинути загазоване приміщення;
- повідомте про витік газу аварійно-диспетчерську службу ПрАТ «УМАНЬГАЗ» за номером телефону «104» і обов’язково виконайте вказівки диспетчера.
Бережіть себе та своїх рідних!
Ваша безпека – у Ваших руках!!!